Jak správně cvičit břicho?

21.07.2020

Cvičení břicha je oblíbené asi u všech. Ne všechny cviky jsou však vhodné a skutečně posilují břišní svaly. Ne všechny cviky jsou vhodné pro všechny. Především pokud vás trápí bolest pohybového aparátu nebo například diastáza, svěřte se do rukou odborníkovi, ideálně fyzioterapeutovi. Ten zjistí příčinu a co je možné a vhodné cvičit.

Posilování břicha není (jen) o "sixpacku". Důležité jsou hluboké břišní svaly a jejich spolupráce s bránicí, pánevním dnem a povrchovějšími vrstvami svalů. Dech je významnou součástí správného posilování (nejen) břišních svalů.

A jak tedy můžeme břišní svaly posilovat, když už zvládneme aktivaci příčného svalu břišního a při dýchání používáme bránici? Základem je zvládnutí aktivace hlubokých břišních svalů, které tvoří tzv. "core". Aktivace příčného břišního svalu se pojí se správnou funkcí bránice a pánevního dna. Zapojují se šikmé břišní svaly a samozřejmě i přímý břišní sval.

Po zvládnutí aktivace hlubokých břišních svalů a správného dýchání, zařazuji jako první cviky vleže na zádech. Některé z nich si můžete prohlédnout na instagramu v první části nebo zde, v části druhé. Obtížnější je pozice na čtyřech. Několik variant najdete v tomto příspěvku. Známým a oblíbeným cvikem je také pozice medvěda

Ačkoliv je střed těla základem a jeho optimální aktivace je stavební bazí všech ostatních cviků, je důležité při cvičení pracovat s tělem jako s celkem. Pokud je vaším cílem vyrýsované břicho, cvičením pouze břicha toho nedosáhnete. 

Pokud si nejste jistí, zda cvičíte správně, obraťte se na svého fyzioterapeuta nebo na mě, ráda vám pomohu a poradím :)

Veronika